sidearea-img-1
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.
sidearea-img-2 sidearea-img-3 sidearea-img-4 sidearea-img-5

Recent News

Newsletter

[contact-form-7 id="2374"]
sekretariat@mgok.czerwiensk.pl

Święto Plonów 2018

 XVIII Turniej Gmin Partnerskich, Święto Plonów 2018

 

Turniej Gmin Partnerskich rozgrywany jest w naszej gminie od 18 lat i jest stałym elementem, uroczyście u nas obchodzonego , Święta Plonów. Święta, które jest dla rolników ukoronowaniem całorocznego trudu i wysiłku wkładanego w pracę na roli.

W sobotę, 18 sierpnia Będów nabrał odświętnego charakteru. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza w intencji rolników, koncelebrowana przez księdza proboszcza Jerzego Krauze, zakończona poświęceniem wieńców dożynkowych. Po mszy, barwny korowód przemaszerował z na plac rekreacyjny. W korowodzie uczestniczyły poczty sztandarowe, delegacje wieńcowe, Rady Sołeckie oraz Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele instytucji  samorządowych oraz przedsiębiorców, a także delegacja z partnerskiej gminy Rothenburg i Drebkau. Po złożeniu wieńców pod sceną zebrani wysłuchali Hymnu Państwowego oraz Roty. W dalszej części uroczystości dożynkowych, zgodnie ze zwyczajem, starosta i starościna dożynek – Pan Marek Zieleziński oraz Pani Agnieszka Andrzejak – Wasilewska – przekazali chleb wypiekany ze zbóż zebranych w czasie tegorocznych żniw burmistrzowi Czerwieńska Piotrowi Iwanusowi, który podzielił się wypiekiem z gośćmi i mieszkańcami Będowa.

Następnie rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejsze wieńce dożynkowe, które oceniane były w dwóch kategoriach: tradycyjny i współczesny. W kategorii wieńca tradycyjnego, Komisja Konkursowa I miejsce przyznała Kołu Gospodyń Wiejskich z Lasek, II miejsce – KGW Nietków, III miejsca – KGW Leśniów Wielki i IV miejsca exequo: świetlica wiejska w Sycowicach oraz świetlica w Będowie. W kategorii wieńca współczesnego: I miejsce –  KGW z Będowa, II – Sołectwo Bródki, III exequo: świetlica wiejska w Bródkach i sołectwo Wysokie, IV – KGW Płoty, V – świetlica wiejska w Dobrzęcinie i VI – KGW Nietkowice.

Zwycięskie wieńce reprezentowały naszą gminę na dożynkach powiatowych w Kargowej, gdzie wieniec z Będowa zajął III miejsce. Gratulujemy!

Tradycyjnie już, podczas obchodzonego w naszej gminie Święta Plonów organizowany jest Turniej. Gmin Partnerskich. Dzielne drużyny stanęły w szranki, zmagając się w niezwykle zabawnych konkurencjach; biegali na szczudłach, wbijali gwoździe, wozili kapustę i skakali przez kozła, ale także lepili w glinie naczynia i metoda wydzieranki tworzyli godło polskie. Po niezwykle zaciętej walce i skrupulatnym przeliczeniu punktów zarówno w konkurencjach sportowych, jaki artystycznych, poszczególne drużyny uzyskały następujące lokaty: I miejsce:  Nietkowice / Leuthen, II:  Czerwieńsk / Drebkau, III: Będów / Casel,  IV:  Nietków / Greifenhain, V: Bródki / Leśniów Mały, VI:  Leśniów Wielki / Jehserig VII:  Płoty / Schorbbus, VIII: Wysokie / Siewisch. Zanim jednak ogłoszono wyniki turnieju, w szranki stanęli włodarze partnerskich gmin. Tegoroczna konkurencja to… ubijanie masła w prawdziwej maselnicy. Przyznać należy, że obaj panowie doskonale poradzili sobie z tym zadaniem, a sędziowie z wielkim zadowoleniem ogłosili remis!

Przybyli na uroczystości dożynkowe goście, obok zmagań sportowych podziwiali również występy artystyczne. Zaprezentowały się zespoły: „Rezonans” z Nietkowa,”Gama” z Leśniowa Małego, „Pod Wiatrakiem” z Leśniowa Wielkiego, „Melodia” z Płotów, „Rapsodia” z Lasek, „Sześciopak” z Czerwieńska i „Nietkowianki” i „Malinki” z Nietkowa. Pokazy taneczne zaprezentowała niemiecka grupa „Linedancer” z Drebkau. Ukoronowaniem wieczoru był występ zespoły „Coctailboys”, który porwał do tańca znaczną część publiczności. Po koncercie, dyskotekowe rytmy zapewnił DJ Dominik. We wspaniałej atmosferze biesiadowano do późnych godzin nocnych.

Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc przy organizacji dożynek Radzie Sołeckiej oraz mieszkańcom Będowa, dzięki którym święto plonów było radosne, piękne i bezpieczne.

Date

15 listopada 2018

Category

Wydarzenia kulturalne

Tags

Będów, biesiada, dożynki, Drebkau, dzieci, festyn, koncert, konkurs, korowód, MGOK, muzyka, partnerstwo, piosenka, rozrywka, scena, święto plonów, turniej, zabawa, zespół śpiewaczy, zespół wokalny

Translate »