Święto Plonów 2019. XIX Turniej Gmin Partnerskich

W sobotnie popołudnie, 17 sierpnia w Laskach, odbyły się dożynki
Gminy Czerwieńsk. Święto plonów, tradycyjnie rozpoczęto mszą w intencji rolników. Po poświęceniu wieńców dożynkowych, utworzono barwny korowód, który przemaszerował do pięknie przystrojonego parku w Laskach. W korowodzie uczestniczyły poczty sztandarowe, delegacje wieńcowe, Rady Sołeckie oraz Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele instytucji  samorządowych oraz przedsiębiorców, a także delegacja z partnerskich gmin: Rothenburg i Drebkau. Po prezentacji wieńców, wysłuchano Hymnu Państwowego i Roty. W dalszej części uroczystości dożynkowych, zgodnie ze zwyczajem, starosta i starościna dożynek – Państwo Ewa i Mariusz Jadczakowie – przekazali chleb wypiekany ze zbóż zebranych w czasie tegorocznych żniw na ręce Pani Sekretarz Gminy, Małgorzaty Kuźniar, która podzieliła się wypiekiem z gośćmi i mieszkańcami Lasek. Gdy już wszyscy obecni, nasycili się pysznym chlebem, rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejsze wieńce dożynkowe. Wieńce, pod przewodnictwem Pani Ireny Soppy, starszego kustosza Muzeum Etnograficznego w Ochli, oceniane były w dwóch kategoriach: tradycyjny i współczesny. W kategorii wieńca tradycyjnego, Komisja Konkursowa  I miejsce przyznała Kołu Gospodyń Wiejskich z Lasek, II miejsce – KGW Leśniów Wielki, III miejsca ex aequo: Sołectwo
Nietków i Sołectwo Leśniów Mały, IV miejsce – KGW Płoty, V miejsce – świetlica wiejska w Sycowicach. W kategorii wieńca współczesnego: I miejsce –  Koło Gospodyń Wiejskich z Będowa, II miejsce – Sołectwo Sycowice, III miejsce- Sołectwo Bródki, IV miejsce – świetlica wiejska w Bródkach.

Stałym elementem gminnych dożynek jest Turniej Gmin Partnerskich rozgrywany w naszej gminie już od 19 lat. Dzielne, polsko – niemieckie drużyny, stanęły w szranki, zmagając się w niezwykle zabawnych konkurencjach; sznurowali się nawzajem, sprzątali świat, dmuchali balony, skakali na skakankach, ale także tworzyli barwne bukiety z plasteliny oraz gospodarskie zwierzęta ze słomy. Po niezwykle zaciętej walce i skrupulatnym przeliczeniu punktów, zarówno w konkurencjach sportowych, jaki artystycznych, poszczególne drużyny uzyskały następujące lokaty: I miejsce:  Bródki / Sycowice, II:  Wysokie / Siewisch, III: Będów / Casel,  IV: Leśniów Wielki / Jehserig, , V: Czerwieńsk / Drebkau, VI: Leśniów Mały / Sudoł,  VII:  Nietkowice / Leuthen, , VIII: Laski / Kausche, IX: Nietków / Greifenhain, X: Płoty / Schorbus.

Przybyli na uroczystości dożynkowe goście, obok zmagań sportowych podziwiali również występy artystyczne. Zaprezentowały się zespoły: „Rezonans” z Nietkowa,  „Pod Wiatrakiem” z Leśniowa Wielkiego,  „Rapsodia” z Lasek, „Sześciopak” z Czerwieńska i „Nietkowianki” i „Malinki” z Nietkowa. Przepysznych rarytasów z dziczyzny można było posmakować dzięki obecności Kół Łowieckich: Jeleń” i „Bór”. Na zakończenie tego niezwykle ciepłego wieczoru, do tańca, w dyskotekowych rytmach, porwał wszystkich DJ Dominik. We wspaniałej atmosferze biesiadowano do późnych godzin nocnych.

13 listopada 2019

biesiada, dożynki, festyn, koncert, konkurs, korowód, Laski, MGOK, muzyka, partnerstwo, rozrywka, scena, święto plonów, turniej, turniej gmin partnerskich, współpraca, zabawa